Spodnie jeansy

8

Wszystko na temat  Spodni jeansowych

Historia jeansów

 

Jeansy to bez wątpienia wyjątkowe spodnie. Wszystko zaczęło się w XII wieku we Włoszech, w okolicach Genui, gdzie stworzono wełnianą tkaninę o kolorze „bleu de Genes” („błękitu z Genui”, „jean”), stąd nazwa jeans. Materiał długo pozostawał bezkonkurencyjny, aż do momentu, gdy pojawił się bardziej trwały i cięższy denim. Nazwa tkaniny pochodzi również od nazwy miasta - francuskiego Nîmes (de Nîmes, czyli „z Nîmes”).


Legendarna już tkanina oryginalnie wytwarzana była z mieszanki wełny i jedwabiu. Pod koniec XVIII wieku Amerykańscy przedsiębiorcy zaczęli wytwarzać ją z tańszej bawełny. Oryginalny denim barwiony był naturalnym indyjskim barwnikiem indygo. Niepowtarzalne piękno tego materiału tkwi w jego blaknięciu i wycieraniu się.


Spodnie jeansy jakie dziś znamy, narodziły się w Stanach Zjednoczonych w 1873 roku i były dziełem żydowskiego emigranta z Bawarii – Levi’ego Straussa. W czasach gorączki złota, spodnie poszukiwaczy szybko się niszczyły. Strauss uszył spodnie z wytrzymałego płótna denim, a krawiec Jacob Davies wzmocnił kieszenie metalowymi nitami, zabezpieczając je przed rozdarciem, oraz wprowadził słynny już pomarańczowy podwójny szew. Pomysł nitów został opatentowany, a spodnie tzw. ”waist owerall” – przypominające współczesne „ogrodniczki” - zaczęły cieszyć się ogromną popularnością wśród robotników różnych zawodów i powoli zaczęły wchodzić do powszechnego użytku.
W połowie XX wieku dzięki kampanii Levi Strauss & Co, termin „jeansy” stał się synonimem błękitnych spodni, spychając w cień nazwę tkaniny, z których były wykonane, czyli denim.

Upowszechnieniu jeansów i ich twardego charakteru sprzyjał przemysł filmowy, zwłaszcza westerny pełne zbuntowanych bohaterów.  W Europie stały się popularne w czasie II wojny światowej, dzięki amerykańskim żołnierzom. Od nich również można było je kupić. Później dostępne były w sklepach Levi Strauss.

Swój klasyczny krój zawdzięczają firmie Wrangler i modelowi 13 MWZ, a światową sławę kultowemu modelowi Levi’s 501. Obecnie znane są na całym świecie, noszone na salonach i przez robotników, zestawiane z koszulami i t-shirtami, bluzami, swetrami i tunikami. Wytyczają trendy i nowe fasony. Są ponadczasowym symbolem wolności i indywidualizmu, niezależnie od narodowości, płci i wieku.

Pokaż filtry
pixel