Koszule

323

Wszystko na temat Koszul damskich

Damskie koszule

 

Najstarszym zachowanym ubraniem, jest koszula. Zrobiona z lnu, pochodząca z Pierwszej Dynastii Egipskiej z około 3000 roku p.n.e. posiadała zakładki na ramionach i rękawach umożliwiające swobodny ruch, ozdobiona była strzępieniem na brzegu.


W średniowiecznej Europie koszule były szyte z niebarwionych tkanin, bez wzorów, naszyć, haftów i tym podobnych zdobień. Zakładano je bezpośrednio na ciało jako bieliznę pod właściwe ubranie. W samych koszulach chodzili tylko biedacy – pasterze, parobkowie, żebracy.


Wiek szesnasty to wprowadzenie dodatków przy szyi i na mankietach np. falbanek, haftów, kokard, koronek, sznurowań. Wszystko było nadal skrywane pod innym, wierzchnim ubraniem.

W siedemnastym wieku, koszula zaczęła być już pokazywana swobodniej, jednak w dalszym ciągu miała wydźwięk intymny.


Wiek osiemnasty wprowadził kolejne ciekawe zmiany w wyglądzie damskich koszul – żaboty i długie falbany przy szyi i nadgarstkach. Ponadto tył koszuli tył został mocno wydłużony.

Kolorowe koszule zaczęły panować na początku XIX wieku wśród niższej klasy robotniczej. Były noszone w charakterze codziennego ubioru. Klasa średnia i wyższa - jeszcze przez ponad sto lat nie traktowała koszuli jako ubrania codziennego.


Aż do XX wieku koszule były noszone przez mężczyzn w charakterze przypisywanym obecnie bieliźnie. Zmieniło się to dopiero w czasie I wojny światowej. Koszula zyskała usztywniane mankiety i kołnierze, różne fasony i kolory, a moda na nią nie przeminęła do dzisiaj.

Europejki i Amerykanki nie mogły nosić koszul, aż do połowy XIX wieku, kiedy to walcząc u boku Garibaldiego o wolność zapoczątkowały nowy trend – czerwoną koszulę Garibaldiego.


Obecnie koszula to bardzo elegancki element ubioru kobiecego. Może być noszona ze spodniami, ubierana do spódnicy, nawet do jeansów, na top lub bezpośrednio na ciało. Szyta jest z każdego materiału w każdym kolorze, dlatego pasuje każdemu i w każdym wieku.

Pokaż filtry
pixel