Spodnie

908

Wszystko na temat Spodnie damskie

Historia spodni damskich

 

Istna rewolucja w modzie i w życiu społecznym to pojawienie się spodni. Miało to miejsce w średniowiecznej Europie. Spodnie noszono już wcześniej w III – IV wieku, jednak tylko przez jeźdźców barbarzyńskich, nie były znane na szerszą skalę.
Aż do XIV wieku mężczyźni i kobiety nosili (wywodzące się z czasów starożytnych) długie szaty owinięte wokół ciała i zawiązane w pasie, niezbyt wygodne np. podczas jazdy konnej i pracy.
Mężczyźni szybko docenili wygodę barbarzyńskich spodni. Ich rozpowszechnienie się – początkowo wśród rycerzy i jeźdźców - stało się na długie wieki wyznacznikiem płci.
Na początku spodnie nie przypominały jednak tych dzisiejszych - powstały z połączenia dwóch wąskich pończoch tworząc rajtuzy, które zaczęły powoli ewoluować w kierunku dzisiejszych spodni. Nie trudno się domyśleć, że częste ściąganie i zakładanie rajtuzów było uciążliwe dla rycerza – dlatego pojawił się rozporek. W czasach Renesansu rajtuzy rozdzieliły się na bufiaste spodenki i obcisłe pończochy, szyte z różnokolorowych tkanin. W XIX w. zaczęła się moda na długie spodnie. Kobiety przez 5 wieków ewolucji spodni, mogły nosić jedynie długie suknie i spódnice.

W połowie XIX wieku, amerykanka Amelia Bloomer zaczęła walkę o prawa kobiet – chodziło również o zniesienie restrykcji w ich ubiorze: skrócenie spódnic i bielizny oraz o zgodę społeczeństwa na noszenie spodni. Początkowo kobiety w spodniach (opartych na wzorze bufiastych tureckich pantalonów, zwanych „bloomersami”) były wyśmiewane, znieważane, a nawet wykluczane z lokalnego społeczeństwa. Ulegało to jednak powolnym przemianom. Ostatecznie kobiety zaczęły nosić spodnie dopiero po I wojnie światowej.

Na Dalekim Wschodzie, spodnie były noszone przez kobiety znacznie wcześniej niż w kulturze Zachodnioeuropejskiej i nie wzbudzało to sensacji, ani nie było symbolem feminizmu.


Spodnie rurki: Spodnie rurki  wydłużają nogi, podkreślają pupę oraz uda. Spodnie z wysoką talią, wydłużają nogi. Spodnie rurki z długością nagawki 'przed kostkę' optycznie pogrubiają łydki.
Wzorzyste spodnie rurki są dla raczej szczupłych kobiet.Jeśli nie jesteś jedną z nich, spodnie rurki zestaw z butami na obcasie.

Kolorowe spodnie rurki nosi się na dwa sposoby: z neutralną górą, np. białym T-shirtem czy beżowym swetrem, lub z górą w kontrastującym, żywym kolorze.

Damskie spodnie rurki można nosić w różnych stylizacjach, do pracy, na randkę czy na imprezę.

Krótkie spodenki damskie możemy nosić w połączeniu z T-shirtami, topami, marynarkami.

Szorty mogą mieć wiele twarzy, decyduje o tym góra. W wesji eleganckiej, zdecyduj się na spodenki z wysokim stanem, załóż koszulę i buty na obcasie, w wersji rockowej , z marynarkami wykończonymi ćwiekami.
Dzianinowe krótkie spodenki sprawdzają się na jogging czy wycieczki rowerowe.


Spodnie cygaretki: proste spodnie o bardzo wąskich nogawkach, na ogół z zaprasowanymkantem.

Spodnie marmurki : jeansy w charakterystyczny , 'sprany' deseń. Profesjonalnie taki materiał zaczęto produkwać w latach osiemdziesiątych XX wielku. przedtem młodzi ludzie starali się sami wybielić swoje ciemnoniebieskie spodnie wodą soloną i pumeksem.

Spodnie damskie krótkie - spodnie rybaczki : Wąskie , długie do połowy łydki spodnie z rozcięciami po bokach. Wylansowane w latach pięćdziesiątych XX wieku przez Emilia Pucciego.

Spodnie ala marlene: szerokie spodnie o prostych nogawkach, na ogół z zaprasowanym kantem.

Bermudy- luźne szorty do kolan.

Bojówki- luźne spodnie z naszytymi na wierzchu duźymi kieszeniami.

Pokaż filtry
pixel